Informationsansvarig: Johan Löfberg , johanl@isy.liu.se
Sidan uppdaterades senast: 2013-05-14

[ Hoppa direkt till textinnehållet ] [ Hjälp ] [ Tillgänglighetsinformation ]
In English | A till Ö Kartor Översikt Kontakta oss
Gå till LiU.se
LiU - ISY > Grundutbildning > Kurser

Kurser HT1

Kurskod Kursnamn Examinator Ges för Ytterligare info.
ETE311 Grundläggande datasäkerhet Jan-Åke Larsson FRIST Fristående nätkurs, som vanligen ges tre gånger per år. 2012 ny examinator: Jan-Åke Larsson
TGTU63 Industrikunskap Tomas Svensson Y,D
TMEL08 Eltekniska system Sivert Lundgren DPU, EM, M
TSBB06 Multidimensionell signalanalys Klas Nordberg D och Y Fr.o.m. 2007 ersätter den kursen med TSBB35 (med 4p = 6hp istf 3,5p)
TSBB08 Digital bildbehandling, grundkurs Maria Magnusson D, IT, Y Ny kurs fr.o.m. HT-2008
TSBB11 Bilder och grafik, projektkurs, CDIO Fahad Kahn Y, D, IT Fahad examinator fr.o.m. 2016 Kursen ersätter TSBB51 efter utökning till 12hp
TSBB14 Signal- och bildbehandling Maria Magnusson TB Kursen ersätter TSBB03 fr.o.m. 2009. Under 2013 ges kursen 1 gång i VT2 och en gång HT1+HT2. Sedan
TSBB16 Grundläggande systemmodeller Klas Nordberg I Ii Ersätter TSKS09 fr.o.m. 2015
TSBB17 Visuell detektion och igenkänning Fahad Khan D, IY, U, Y Ny kurs HT-2017
TSBB31 Medicinska bilder Maria Magnusson MED Ny kurs 2012.
TSBK03 Teknik för avancerade datorspel Ingemar Ragnemalm C, D, IT Ersätter TSBK10 fr.o.m. 2008, med 6hp istället för 6p
TSBK09 Syntetisk biologi, projektkurs Robert Forchheimer TB Sommarkurs (inkl HT1) som ges för ett begränsat antal (12) TB-studenter
TSBK35 Kompression av ljud och bild Harald Nautsch KTS, MT HN examinator fr.o.m. HT1-2015
TSDT14 Signalteori Mikael Olofsson Y, D, I, ,Ii, EI, CSY, COE
TSDT84 Signaler och system samt transformer Lasse Alfredsson D Ersätter TSDT18 för D fr.o.m. 2013
TSEA26 Konstruktion av inbyggda DSP processorer Dake Liu
TSEA29 Konstruktion med mikrodatorer Tomas Svensson
TSEA51 Digitalteknik Y,I Mattias Krysander Y,I
TSEA52 Digitalteknik I Mattias Krysander I Samläses med TSEA51
TSEA57 Datorteknik I Anders Nilsson I Samläses med TSEA82
TSEA82 Datorteknik Anders Nilsson D
TSEI03 Digitala kretsar Mark Vesterbacka
TSEI50 Linjära system Håkan Johansson EI2, DI3
TSEK11 Utvärdering av IC-krets Atila Alvandpour
TSEK38 Konstruktion av radiotransceivers Jerzy Dabrowski Y, D, COE
TSFS02 Fordonsdynamik med reglering Jan Åslund
TSFS09 Modellering och reglering av motorer och drivlinor Lars Eriksson Y, M Ersätter TSFS05
TSIN01 Informationsnät Danyo Danev Y, D, I, Ii, IT, COS, CS, CSY,
TSIT03 Kryptoteknik Jan-Åke Larsson Y, D, I, Ii, IT, CS,COM,COS,MMAT, CSY
TSIU03 Systemkonstruktion Mario Garrido
TSIU05 Digitalteknik Michael Josefsson El, Di
TSIU61 Reglerteknik Gustaf Hendeby MI,EI, KA
TSKS01 Digital kommunikation Emil Björnson Y, D, I, Ii, IT, CSY, COE Emil exminator from HT-2015
TSKS02 Telekommunikation Mikael Olofsson EL, CS, C, Y, D, IT, I, Ii, COS, SOC, COE Emil ny examinator from HT-2014 Mikael ny examinator from HT-2015
TSKS05 Kommunikationssystem, CDIO Danyo Danev Y, D, I, Ii, CSY
TSKS12 Modern kanalkodning, inferens och inlärning. Dayo Danev D, IT, Y Ersätter TSDT16 fr.o.m. 2016
TSKS15 Detektion och estimering av signaler Erik G. Larsson D, I, Ii, IT, Mat, SY, Y Ny kurs 2017
TSRT04 Introduktionskurs i Matlab Emil Björnson IT, MED, Y, D, Di, EL, KeBi Flyttad till Komsys fr.o.m. 2014. Emil examinator from HT-2014
TSRT10 Reglerteknisk projektkurs , CDIO. Daniel Axehill Y, D, IT, M
TSRT19 Reglerteknik I Svante Gunnarsson I, M, EMM HT1 I,EMM (Svante Gunnarsson),HT2 M (Johan Löfberg), VT2 MED,U (Johan Löfberg)
TSRT62 Modellbygge och simulering Claudio Altafini Y,D,I, IT, M
TSTE05 Elektronik och mätteknik Mikael Olofsson
TSTE12 Konstruktion av digitala system Kent Palmkvist D,Y,SOC,COE
TSTE17 Systemkonstruktion CDIO Kent Palmkvist Y,D,SOC,COE
TSTE18 Digital aritmetik Oscar Gustafsson COE, D, SOC, Y
TSTE86 Digitala integrerade kretsar Mark Vesterbacka Y,D
TSTE92 Elektriska kretsar TB Jakob Wikner TB