Informationsansvarig: Johan Löfberg , johanl@isy.liu.se
Sidan uppdaterades senast: 2013-05-14

[ Hoppa direkt till textinnehållet ] [ Hjälp ] [ Tillgänglighetsinformation ]
In English | A till Ö Kartor Översikt Kontakta oss
Gå till LiU.se
LiU - ISY > Grundutbildning > Kurser

Kurser VT1

Kurskod Kursnamn Examinator Ges för Ytterligare info.
ETE311 Grundläggande datasäkerhet Jan-Åke Larsson FRIST Fristående nätkurs, som vanligen ges tre gånger per år. 2012 ny examinator: Jan-Åke Larsson
TGTU63 Industrikunskap Tomas Svensson Y,D
TMEI01 Elkraftteknik Christofer Sundström MI
TMEL08 Eltekniska system Sivert Lundgren DPU, EM, M
TMEL53 Digitalteknik M Oscar Gustafsson M,I
TSBB15 Datorseende Per-Erik Forssén D, Y, IT Ersätter fr.o.m. 2012 TSBB12 och TSBB13
TSBK07 Datorgrafik Ingemar Ragnemalm C, D, IT, Y Ersätter TSBK05 fr.o.m. 2008, med 6hp istället för 4,5p
TSBK08 Datakompression Harald Nautsch Y, D, IT, I, Ii, CSY HN examinator fr.o.m. VT-2016
TSBK36 Grundläggande datorgrafik. Ingemar Ragnemalm I En G2-version av TSBK07 Datorgrafik
TSEA28 Datorteknik Y Kent Palmkvist Y,C,I
TSEA56 Elektronik kandidatprojekt Tomas Svensson Y, I
TSEA83 Datorkonstruktion Anders Nilsson D
TSEI10 Filter Håkan Johansson El
TSEI11 Kretsteori och transformmetoder Mark Vesterbacka El, Di
TSEI12 Analog konstruktion fortsättningskurs Jakob Wikner El, Di
TSEK03 Integrerade radiofrekvenskretsar Ted Johansson
TSEK06 VLSI konstruktion Atila Alvandpour Y,D,SOC, COE
TSFS04 Elektriska drivsystem Mattias Krysander Y, M, D, EI
TSIT04 Matematisk kommunikation Jan-Åke Larsson Y, Mat Flyttat till ISY fr.o.m. 2015
TSIU04 Industriella styrsystem Svante Gunnarsson
TSIU51 Mikrodatorprojekt Michael Josefsson El, Di
TSKS06 Linjära system för kommunikation Lasse Alfredsson IT
TSKS13 Trådlös kommunikation Danyo Danev D, ELE, I, Ii, IT, SY, Y Ny kurs 2017
TSKS21 Signaler, information och bilder. Mikael Olofsson U Ny kurs VT1-2016 för U.
TSRT04 Introduktionskurs i Matlab Emil Björnson IT, MED, Y, D, Di, EL, KeBi Flyttad till Komsys fr.o.m. 2014. Emil examinator from HT-2014
TSRT07 Industriell reglerteknik Martin Enqvist Y, D, M
TSRT09 Reglerteori Daniel Axehill Y, D, I, Ii, IT
TSRT12 Reglerteknik Y Anders Hansson Y,D
TSRT19 Reglerteknik I Svante Gunnarsson I, M, EMM HT1 I,EMM (Svante Gunnarsson),HT2 M (Johan Löfberg), VT2 MED,U (Johan Löfberg)
TSRT21 Dynamiska system och reglering Inger Erlander Klein DPU
TSTE08 Analoga o tidsdiskreta integrerade kretsar Jacob Wikner
TSTE14 Analoga filter Håkan Johansson Y,D
TSTE24 Elektronik D Mark Vesterbacka D
TSTE93 Analog konstruktion Jacob Wikner El, Di, Y,D